Finanční love story: Jak společně budovat prosperující domácnost bez stresu

Do společného života si přinášíme své zvyklosti, hodnoty i očekávání. Zpravidla bývají takové, že díky nim se nám spolu dobře žije. Co ale bohužel bývá často kamenem úrazu a kde vzniká hodně neshod, jsou právě finance.

Problém většinou nebývá ani tak ve výši příjmů, ale především v tom, jak jsme zvyklí s penězi nakládat, jak o nich umíme komunikovat a jak moc jsme ochotní najít společné řešení.

Způsoby přístupu k financím

Co rodina, to jiný přístup. Někdo volí cestu úplného spojení svých příjmů a rozhodování o všech výdajích, jinde má každý svůj vlastní účet a druhý mu do jeho výdajů nesmí ani promluvit.

Takže jaké jsou nejčastější modely řízení financí ve společné domácnosti?

  • oba partneři dávají vše na jednu hromádku a o výdajích (především těch větších) rozhodují společně
  • každý z partnerů má svůj vlastní účet, kde si nechává část peněz na vlastní výdaje, a zbytek posílají na společný
  • oba z partnerů mají jen vlastní účet a na společné výdaje přispívají po vzájemné dohodě

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoli model, abyste se kvůli financím nemuseli hádat, doporučuji zapracovat na následujících bodech:

  1. otevřená komunikace
  2. identifikace společných cílů a cesty vedoucí k jejich dosažení
  3. vytváření rozpočtů a rozhodování o tom, co vám peníze mají naplnit
  4. pravidelné sledování výdajů
  5. automatizace finančních toků

Otevřená komunikace

Toto je alfa a omega. Bez otevřené komunikace se nehnete.

Je možné, že když jste byli malí, doma se jednoduše o penězích nemluvilo, plány se probíraly tak nějak povrchně a vy vlastně ani nevíte, jak o penězích mluvit.

Byť to možná ze začátku bude drhnout, věřte mi, že mluvení o penězích není nijak rozdílné od jiných témat. Stačí dodržovat několik zásad:

  • mluvte otevřeně
  • vzájemně se snažte se pochopit
  • respektujte se
  • podporujte se

Nebojte se jasně pojmenovávat svá přání. Ale nemějte ani strach vyjádřit nesouhlas. Pokud si budete naslouchat a nebudete se na sílu snažit „vyhrát“, zjistíte, že najednou vytváříte soulad.

Je mnoho cílů, které budou jasně dány, protože se na nich shodnete ihned. Pak tu budou ty, které se budou buď zčásti, nebo úplně lišit.

Berte to tak, že vám jde o společné nalezení řešení. Je možné, že některé věci budou muset být odsunuty do pozadí a nějakou dobu si počkat na své naplnění.

Dám vám příklad – už ve chvíli, kdy jsme se poznali s mým partnerem, mluvil o tom, že chce PlayStation. Pro mě úplně nepochopitelné.

Protože však o našich výdajích rozhodujeme společně, domluvili jsme se, že PlayStation teď není na pořadu dne, jednoduše jsme pro naše peníze měli jiné úkoly. PlayStation jsme odsunuli vlastně až do dneška, kdy už na něj odkládáme.

Identifikace společných cílů a cesty vedoucí k jejich dosažení

Ve chvíli, kdy budete vědět, o co se snažíte, je potřeba si ujasnit, jaký časový horizont máte před sebou.

Chcete jet na dovolenou k moři v létě, v zimě nebo v oba termíny? Máte vysněnou představu, že začnete stavět dům za tři roky? Měníte svůj šatník jednou za pět let?

Všechny vaše cíle potřebují trochu plánování. Budete muset pro svůj vysněný dům sehnat pozemek? Kde a jak velký by takový pozemek měl být? Potřebujete našetřit nějaký obnos, abyste vůbec dosáhli na hypotéku? Jaké další kroky musíte připravit, aby vše šlo co nejlehčeji?

Přesně tak, ve chvíli, kdy víte, za čím jdete, umíte si také položit ty správné otázky a k nim vymyslet odpovědi. Bude vám jasné, že některé podúkoly přijdou na řadu za pár měsíců a již teď si na ně můžete šetřit ve virtuální obálce. Stejně tak budete vědět, že některé cíle dorazí až za několik desítek let (jo jo, mluvím o penzi), a na ty se v klidu můžete připravit pomocí investic.

Udělejte si seznam svých cílů a pravidelně jej aktualizujte. Stejně tak si kontrolujte, zda děláte ty správné kroky, abyste své plány mohli naplnit.

Vytváření rozpočtů a rozhodování o tom, co vám peníze mají přinést

Říkáte si, proč byste se měli zabývat nějakými rozpočty, když už stejně víte, kam směřujete?

To máte sice pravdu. Ale stejně tak faktem zůstává, že vaše příjmy, a především pak výdaje, budou v čase rozlišné. Je proto fajn vytvořit si nějakou jasnou strukturu, ze které jednoduše uvidíte, co všechno daný měsíc můžete se svými penězi dokázat.

Spojte rozpočet se svými plány a hned budete mít přehled o tom, jaké další kroky musíte podniknout:

  • chcete vytvořit novou virtuální obálku, do které si budete každý měsíc odkládat určitou částku
  • potřebujete v daném měsíci zaplatit fakturu, která přichází jednou za rok
  • vidíte, že vaše představy jsou větší než vaše příjmy, takže budete hledat místo, odkud by vám mohly začít téct dodatečné příjmy
  • investujete dostatečně pro vaše dlouhodobé plány

To všechno díky rozpočtu budete umět jednoduše rozklíčovat.

Co všechno tedy musí rozpočet obsahovat, aby byl dostatečně vypovídající?

  • měsíční příjem celé vaší rodiny
  • očekávané fixní výdaje (to jsou ty, které se každý měsíc opakují, jako například nájem)
  • očekávané variabilní výdaje (ty, které se zčásti liší – například potraviny, či se mohou v rozpočtu objevit jen několikrát do roka – například oblečení)
  • obnos, se kterým se připravujete na budoucí známé výdaje (šetření do obálek – například pro koupi roční lítačky)
  • výše peněz, které investujete
  • částka, která je určená na vaši zábavu

Ve chvíli, kdy svým penězům dáte jasné úkoly, a stále vám nějaké budou přebývat, je jen na vás, jak s nimi naložíte. Domluvte se se svým partnerem a vycházejte ze společných priorit.

Pravidelné sledování výdajů

Sledování výdajů je možná trochu nezáživná činnost. Ale benefity toho, že máte nad svými výdaji přehled, mnohonásobně předčí tu trochu času, kterou tomu věnujete.

Pomocí sledování výdajů budete umět říci:

  • ve kterých oblastech vynakládáte zbytečně moc
  • najdete předplatná, která již dávno nepoužíváte, a budete je moci zrušit
  • budete mít menší touhu impulzivně nakupovat

Stejně tak díky takovému přehledu vám mnohem snadněji půjdou vytvářet rozpočty, které následně bude snadnější dodržet.

Protože sledujete výdaje za celou rodinu, je vhodné se domluvit na systému, který budete využívat:

  • domluvíte se, že tento přehled bude zaznamenávat jenom jeden z vás
  • vytvoříte sdílenou tabulku a budete tam každý zadávat své výdaje
  • využijete různých aplikací
  • budete přiřazovat typ výdaje ke každé položce v internetovém bankovnictví
  • budete používat papír a tužku

Ať už zvolíte jakýkoli způsob, je důležité, abyste nad svými výdaji (stejně tak jako nad rozpočtem) strávili nějaký čas společně.

Řekněte si, zda skutečně postupujete tam, kam jste se společně domluvili. Je nějaká oblast, kde máte neustále problém a nedaří se vám tady výdaje dodržovat? Najděte společně vhodné řešení. Když budete dodržovat principy otevřené komunikace, určitě se vám to povede.

Automatizace finančních toků

Díky automatizaci finančních toků si zajistíte více volného času. Kdo by chtěl měsíc co měsíc sedět u počítače a zadávat platební příkazy? Či hůř – kdo by chtěl vyplňovat složenky a běhat stát frontu na poštu? Využívejme dnešních moderních možností.

Jak tohle myslím?

Máte nějakou platbu, která se opakuje každý měsíc? Vytvořte si trvalý příkaz.

Platíte například za telefon každý měsíc, ale částka se liší. Nastavte si inkaso.

Chcete posílat vždy stejnou částku na spoření do virtuální obálky? Zadejte si pravidelné spoření (alespoň tak se to jmenuje v naší bance, ale věřím, že takové řešení najdete i ve vaší).

Jak vidíte, zjednodušení existuje. Zabere sice kapku času než vše nastavíte, ale zato to vytvoříte pouze jednou a další měsíce už vše teče samo. Vy pouze kontrolujete, zda vám něco nepřibylo, neubylo nebo se nezměnilo.

Finance se dají zvládat i bez stresu

Jak vidíte, i o financích se dá krásně domluvit. Důležité je o nich komunikovat, táhnout za jeden provaz, při problémech se nezastavit, ale hledat vhodná řešení.

A když si z jednotlivých aktivit vytvoříte návyk, zapracujete maximum zjednodušení a zároveň budete vědět, za jakým cílem společně kráčíte, zjistíte, že ty zbytečné stresy, které tu byly dodnes, jsou rázem pryč.

Abych vás na vaší cestě mohla podpořit, tady si můžete stáhnout vytuněnou automatizovanou tabulku pro sledování příjmů a výdajů. Stejnou tabulku používám i já pro naše rodinné finance a jsem velmi spokojená. Zakoupit ji můžete >>ZDE<<.

Jsem expertkou na finanční pohodu a rodinné finanční zdraví. Pomáhám lidem uvědomit si, jak mohou věci dělat jinak, aniž by se zbytečně zadlužovali. Ukazuji lidem směr k finanční nezávislosti. Více o mně si můžete přečíst zde >>

NOVINKY

finanční specialistky

.

Nepravidelný 14 deník do vašeho e-mailu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů