Vítejte v tomto průvodci k finanční stabilitě. Vaše peníze zde půjdou ruku v ruce s vašimi cíli a už nadále nebudou zdrojem stresu. Bez ohledu na vaše dosavadní zkušenosti s financemi, zde najdete návod k vytvoření ročního rozpočtu. Připravte se na cestu k finančnímu klidu, kde váš roční rozpočet nebude pouhým plánem, ale živým nástrojem pro dosažení vašich snů.
Už jste někdy slyšeli, že bez plánů se nikam nedostanete? Samozřejmě není to pravda tak úplně. Fakt je ten, že se vždycky někam dostanete. Ale budete tam spokojení?
Samozřejmě si tu trochu hraju na filozofa. Skutečností ovšem zůstává, že plán vám nabídne cestu, nastíní jednotlivé kroky a udrží vás ve správném kurzu.
A o tom přesně je rozpočet. Ten vám dává vhled do toho, jak chcete naložit se svými penězi. Pomáhá vám určit si priority. Díky němu si vytváříte prostor pro dosažení svých nejhlubších snů.
Ve většině případů se setkáte s rozpočtem, který je vytvářen na měsíční bázi.
Roční rozpočet si můžete představit jako o kapku větší krok, který vám řekne, zda to, co plánujete v daném roce, také můžete dosáhnout a případně, jak.
Díky němu uvidíte, jakou cestou se dát. Zda by vše mělo jít hladce, případně kde máte udělat jaké úpravy, aby se to hladkému průběhu minimálně blížilo.
Je to průvodce, s jehož pomocí si zajistíte klidnější spaní a nulové výčitky ve chvílích, kdy budete vydávat vyšší částky.
A já vám dnes ukážu, jak jsme si roční rozpočet připravili my.
Naše cesta měla několik kroků, kdy každý z nich měl svou důležitost.
Oblasti, kterými jsme se zabývali a které budu dále popisovat, byly následující:
Začali jsme tím, že jsme si zmapovali, jaké můžeme očekávat daný rok příjmy. Příjmy jsou vcelku snadné, člověk ví, kolik asi tak může očekávat každý měsíc.
Ale jsou tu i takové příjmy, které se neopakují na měsíční bázi. Takže s jakými příjmy jsme pracovali?
Vy samozřejmě můžete zapracovat i další příjmy, jako jsou například ty z pronájmů, prodeje nepotřebných věcí z domácnosti a další.
Tady doporučuji připravit si jednoduchou tabulku, kde uvidíte, ve kterém měsíci jaký příjem můžete očekávat.
Tady jsme využili toho, že si výdaje zaznamenáváme pravidelně již několik let. Díky tomu pro nás není nic složitého si roční výdaje z předchozího roku projít a vybrat ty položky, které se budou opakovat i v tomto roce.
Pro většinu z těchto výdajů jsme si vytvořili virtuální obálky v rámci našeho internetového bankovnictví a pravidelně sem odkládáme poměrnou část. Jde nám o to, abychom peníze, které budeme potřebovat v budoucnu, neutratili a mohli vše bez problémů zaplatit.
A jaké jsou naše obálky?
Samozřejmě je na každém z vás, na co chcete šetřit. Někdo může přihodit i Valentýna, různé rodinné oslavy či šetření na studium.
Mimochodem pokud chcete vidět, jak vypadá naše tabulka na zaznamenávání příjmů a výdajů, tady se můžete podívat na video:
Tady už jsme si museli vytvořit seznam toho, co je pro daný rok specifické. Zaměřili jsme se na 3 oblasti:
Každá z těchto oblastí obsahuje několik položek. K tomu máme nastavené termíny a obnos, který pro danou položku potřebujeme mít připravený.
Určitě doporučuji si tyto výdaje přidat do stejné tabulky, kde už máte jednotlivé příjmy po měsících. Jenom si výdajovou část oddělte od příjmové alespoň volným či barevným řádkem, ať to máte přehlednější.
A tady v této části už jsme vše spojili dohromady. Tím, že jsme vše dali do jedné tabulky, jsme mohli jednoduše vidět, zda to, o co se snažíme, máme skutečně šanci naplnit.
Jak jsme to udělali?
Jednoduše jsme pro jednotlivé měsíce udělali součty pro příjmy, pro výdaje a ukázali si, zda v jednotlivých obdobích budeme mít dostatek prostředků.
Tady vám přikládám jednoduchou tabulku se vzorečky:
Ve výdajích jsou navíc 2 řádky, o kterých jsem v předchozích odstavcích nemluvila:
Na této tabulce je super, že v části „kumulativ“ můžete jednoduše vidět, zda na vaše plány máte dostatek prostředků. Pokud je zde záporná hodnota, učiníte jednu z voleb:
Pokud už jste udělali takto velký krok a připravili jste si roční rozpočet, nedává moc smysl ho jenom tak strčit do šuplíku.
Co tedy můžete udělat dál, abyste si mohli být jistí, že se vám váš roční rozpočet povede naplnit? Jsou tu 3 oblasti, které vám pomohou:
Pojďme se spolu na jednotlivé části podívat a říct si k nim, proč jsou důležité.
Pro to, abyste dokázali svůj měsíční rozpočet připravit co nejpřesněji, je důležité mít představu o tom, jaké výdaje vás v daném měsíci čekají.
Nám se stávalo, že jsme jednoduše na některé zapomínali do chvíle, kdy jsem při přípravě ročního rozpočtu udělala něco navíc. Vytvořila jsem si jednoduchou tabulku, kam jsem si z ročního rozpočtu pro jednotlivé měsíce doplnila, co kdy a v jaké výši vlastně máme platit.
Tady vám přikládám ukázku:
Příprava takovéto tabulky mi zabrala minimum času, ale zato mi ušetří hodně překvapení ve chvílích, kdy bych měla platit něco, co bych do svého rozpočtu vůbec nedala.
Jestli nemáte vybudovanou dostatečnou finanční rezervu, můžete mít plány sebelepší. Bohužel ty se vám ve většině případů nepovede naplnit, protože vás jednoduše dožene život.
Ano, rozbije se lednice, budete muset nechat opravit auto, možná přijdete o zaměstnání nebo budete dlouhodobě nemocní. Přihodit se může cokoliv. A pokud na to nejste finančně připravení, jednoduše uberete ze svých plánů a peníze přesunete tam, kde je teď víc potřebujete.
Takže jak by taková finanční rezerva měla vypadat?
Tím, že si vytváříte obálky a šetříte si na věci, se velmi dobře můžete vyhnout zbytečným dluhům a úvěrům. Na vaší finanční cestě je totiž opravdu hodně důležité umořovat své dluhy co nejrychleji a další si již nevytvářet.
Jak tedy můžete přistoupit ke stávajícím dluhům? Můžete využít jednu z následujících možností:
Já vím, je to kapka práce navíc, ale nám se už několik let opravdu vyplácí.
Nejprve to začalo tím, že jsme se snažili „přežít“. Příjmy jsme neměli nic moc, zato výdaje byly neustále před námi. V ten moment jsem začala připravovat jednoduché plány, které mi ukazovaly, jak to celé zvládnout.
Potom následovalo sledování příjmů a výdajů spolu s měsíčními rozpočty. Tady už se dá říct, že jsme naše peníze začali řídit a přestali jsme být v jejich vleku.
Roční rozpočet je pro nás taková třešnička na dortu. S našimi financemi se cítíme opravdu v pohodě. Vidíme výhled na celý rok, víme, zda někde potřebujeme přidat, co si kdy můžeme dovolit a také, zda umíme vytvářet nějaké přebytky.
A to je přesně to, co jsem se tady dneska snažila předat vám. Věřím, že jsem vás namotivovala a zkusíte si vytvořit alespoň jednoduchý roční rozpočet. Budu držet palečky. A pokud vám něco není jasné a potřebujete poradit, klidně mi napište do komentářů.
NOVINKY
finanční specialistky
Nepravidelný 14 deník do vašeho e-mailu