Zlato – nechovejte se jako ČNB

Před pár dny jsem si přečetla článek o tom, že ČNB prodala své zlaté rezervy v době, kdy bylo zlato hodně levné, aby ho nyní zase draze nakupovala.

Začala jsem si tak přemýšlet a uvědomila si, že spousta lidí se vlastně chová úplně stejně – a byl tu nápad na další článek, který se bude zamýšlet nad tím, kdy by se zlato mělo nakupovat a jestli je to opravdu tak bezpečný nástroj.

Časté argumenty pro držení zlata

  • zlato je uchovatelem hodnoty
  • zlato je bezpečný nástroj
  • zlatem se dá zajistit proti dlouhodobému působení inflace
  • zlato jde většinou v opačném směru, než akciové trhy (je mezi nimi negativní korelace)

Zlato je uchovatelem hodnoty

Slyšela jsem, že pokud jste měli určitý obnos zlata před 100 lety, mohli jste si za něj koupit auto. Pokud by zlato bylo uchovatelem hodnoty, mohli byste za stejný obnos zlata koupit auto i dnes. Je tomu tak? Pojďme se na to podívat.

Zdroj: www.macrotrends.net

V roce 1934 stála trojská unce zlata $35. S jemnými výkyvy měla stejná unce zlata podobnou hodnotu ještě v roce 1970. Po dobu více než 35 let zlato nezvyšovalo zásadně svou hodnotu.

A to jsme ještě nezapočítali inflaci, tj. snížení kupní síly peněz. Pokud bychom tedy chtěli koupit auto za stejné množství zlata, potřebovali bychom, aby v roce 1970 byla hodnota zlata na úrovni $71,40 za trojskou unci (počítáno s průměrnou 2% roční inflací; v průběhu zmiňovaných 36 let byla průměrná inflace vyšší).

To je vcelku dávná historie, že? Pojďme tedy o něco blíže k současnosti. Od konce brettonwoodského měnového systému v roce 1971 zlato začalo růst. I přes to vidíme v novodobé historii dlouhodobý pokles. V roce 1980 bylo zlato na svém vrcholu s hodnotou $664,30. Od té doby klesalo až do roku 2001, kdy opět začalo růst a na hodnotu z roku 1980 se dostalo v průběhu roku 2007. Pokud jste měli to “štěstí” a v roce 1980 zlato nakoupili, po dobu 27 let jste stále nebyli na svém.

Zlato je bezpečný nástroj

Nevím, jak vy, ale já si pod pojmem bezpečný představuji něco, u čeho vím, co mohu očekávat. Pokud se podívám na graf výše, který zachycuje více než 100 letou historii cen zlata, přijde mi, že vlastně nevím vůbec nic.

Co tedy můžeme říct s jistotou?

  • zlato v současné době roste
  • nevíme, jestli jsme již na vrcholu nebo jestli poroste i nadále (a ani odborníci se nemohou shodnout)
  • v danou chvíli zlato nejspíš není levné
  • zlato je velmi volatilní nástroj (je rozkolísané, nedá se na jeho vývoj spolehnout)

Znamená výše uvedené, že investice do zlata je bezpečná, která vám přinese zisk? Z mého pohledu určitě ne. Jedná se spíše o spekulaci, kdy sázíte na koně, který může dost nehezky klopýtnout.

Zlatem se dá zajistit proti dlouhodobému působení inflace

Pokud bychom se chtěli zajistit proti dlouhodobému působení inflace, museli bychom mít v ruce nástroj jehož hodnota roste stejně nebo více než inflace.

O rozkolísanosti zlata jsem psala výše. Nikdy se s určitostí nedá říct, kam bude zlato směřovat.

Co ale můžeme říct o inflaci? Ve většině případů je rostoucí. Zlato tento trend určitě nenásleduje a vždy není schopno růst inflace pokrýt. Dokonce ani na dlouhodobých horizontech tuto vlastnost není možné očekávat.

Zdroj: www.macrotrends.net

Navíc samotná držba zlata vám nenese žádný výnos. Nedostáváte dividendu (jako akcie), ani kupon (jako dluhopisy). Jediné, co vám zbývá, je doufat, že nakoupíte a prodáte ve správnou dobu.

Mezi zlatem a akciovými trhy je negativní korelace

V tomto bodu budu opět ukazovat situaci na grafech, které znázorňují vývoj hodnoty zlata v porovnání s vývojem indexu S&P 500 (index 500 největších amerických firem).

Pojem negativní korelace vyjadřuje situaci, kdy dvě porovnávané veličiny se vůči sobě chovají v opačném směru. To znamená, že pokud jdou akciové trhy nahoru, zlato by mělo klesat, a opačně.

Zdroj: www.fred.stlouisfed.org

Na přiloženém grafu je vidět, že se zlato za posledních 5 let určitě nechovalo vůči akciovým trhům opačně. Velmi často se vyvíjelo ve stejném směru, někdy opačně, ale na celých 5 letech oboje v zásadě roste.

… a teď, babo, raď

Takže jak tedy nakládat se zlatem, máte ho kupovat nebo ne? To je otázka bez jednoznačné odpovědi.

Jak jsem výše ukázala, zlato se ne vždy chová způsobem, kterým argumentují prodejci zlata, tj. že zlato je bezpečný nástroj, zlato jde proti akciovým trhům, atd. Je vždy dobré vědět, kam směřujete a co chcete získat vy sami.

Chcete, aby byl váš kapitál stabilizován, přidejte nějakou část ve zlatě. Chcete, aby váš kapitál rostl, zlato nepotřebujete.

Zlato je velmi volatilní a investovat pouze do něj je čistá spekulace – možná vyjde, možná ne. Určitě tu jsou nástroje, které vás k vašemu cíli dovedou lépe.

Nakupovat v dnešní době zlato? Pokud následujete svou investiční strategii a máte ho ve svém portfoliu z jasných a správných důvodů, proč ne.

… ale hlavně se nechovejte jako ČNB – ta prodávala v době, kdy bylo zlato levné, a nakupuje nyní, kdy je zlato drahé (a jen čas ukáže, jak moc ještě může vyrůst).

Pokud chcete pomoci nastavit správnou investiční strategii, obraťte se na svého finančního poradce. A pokud žádného nemáte, ráda vám pomohu.

Jsem expertkou na finanční pohodu a rodinné finanční zdraví. Pomáhám lidem uvědomit si, jak mohou věci dělat jinak, aniž by se zbytečně zadlužovali. Ukazuji lidem směr k finanční nezávislosti. Více o mně si můžete přečíst zde >>

NOVINKY

finanční specialistky

.

Nepravidelný 14 deník do vašeho e-mailu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů