Jaké dluhy by se měly co nejrychleji umořit?
Říkám si, že toto je vcelku jednoduchá otázka s vcelku jednoduchou odpovědí. Zbavte se co nejrychleji všech dluhů, které vás v životě neposouvají dopředu.
Už jste někdy slyšely pojem dobrý a špatný dluh?
Pojďme si je trochu rozebrat, abychom byli na stejné vlně.
Dobrý dluh:
Špatný dluh:
Já sama vnímám dluhy jako něco, co nám odčerpává peníze, které bychom mohli využít mnohem smysluplněji. Jednotlivé úvěry musíme stejně splácet, navíc musíme pokrýt i úrok.
O těchto penězích nemáme šanci rozhodovat, nemůžeme říct, že je použijeme jinak. Jednoduše měsíc co měsíc musíme zaplatit alespoň minimální částku plynoucí ze smlouvy. Jinak hrozí třeba i návštěva exekutora.
Je naprosto v pořádku chtít jet na dovolenou 1x v roce, ale pokud si na ni neumíte ušetřit, jednoduše ji vynechte.
Co se v tu chvíli přihodí? Peníze, které byste dali na splátku úvěru navýšené o úroky, můžete dát do obálky a začít šetřit na dovolenou bez přirážky.
Právě tímto přístupem si postupně zajistíte, že ze své výplaty budete platit nejen nutné měsíční výdaje, ale také dokážete dát stranou peníze, které vám přinesou to, po čem toužíte.
Proto vám doporučuji dostat se z pozice „splácím dluhy“ do pozice „šetřím si na vše, co si v životě přeji“.
Jaké jsou tedy možnosti rychlejšího umoření úvěrů?
Neznámější jsou tyto 2 metody:
Před tím, než budete volit metodu k rychlejšímu umoření svých dluhů, najděte ve svých příjmech a výdajích peníze, které na to použijete.
S využitím této metody umořujete dluhy od nejnižšího zůstatku k nejvyššímu. Přitom neberete v potaz výši úrokové sazby.
Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, postupujte následovně:
Ve chvíli, kdy víte, který dluh budete umořovat rychleji jako první, udělejte následující:
Metoda laviny, na rozdíl od předchozí metody, pracuje s výší úrokové sazby. Tady se dluhy umořují od toho, který má nejvyšší úrokovou sazbu, po ten, který má sazbu nejnižší.
Pokud se rozhodnete využít tuto metodu, postupujte úplně stejně, jako v předchozím příkladu, s těmito změnami:
Matematicky je nejvýhodnější metodou k rychlejšímu umoření dluhů metoda laviny. S její pomocí si zajistíte, že na úrocích přeplatíte co nejméně.
Přesto jsem tedy zastáncem metody sněhové koule?
Ano. Matematika je součástí rozumného přístupu. A rozum ne vždycky vyhrává.
Mnohem důležitější je motivace, kterou získáte ve chvíli, kdy uvidíte, že se vám povedl umořit první dluh (a po něm další a další).
K co nejrychlejšímu viditelnému výsledku se dostanete právě s metodou sněhové koule.
Existují i další možnosti, jak se můžete k dluhům postavit a přitom si „na oko“ zlepšit svou finanční situaci.
Těmi možnostmi jsou:
Proč říkám, že vám zlepší finanční situaci jen na oko, si pojďme vysvětlit.
S těmito variantami totiž nejdete naproti rychlejšímu umoření dluhů a díky tomu životu s lepšími finančními možnostmi.
Tyto varianty vám sice uleví a pravděpodobně sníží měsíční splátku. Ale prodloužením celého splácení na úrocích přeplatíte. Navíc své finance nebudete mít pod kontrolou do té doby, než dluhy doplatíte. A otázkou je, zda si v mezičase nevezmete další úvěr.
V tomto článku se vám snažím ukázat, že ve svém životě můžete mít stále hodně věcí, jen se přehoďte z fáze úvěrů do fáze šetření. Výsledek budete mít stejný, jen vás to nebude stát tolik.
Co se týká rychlejšího umoření úvěrů, zákon i poskytovatelé spotřebitelských úvěrů vám tuto možnost dávají. Velmi často můžete úvěr umořit zčásti či zcela, a to bez jakýchkoli poplatků.
Přesto zákon umožňuje těmto poskytovatelům účtovat poplatek za předčasné splacení.
Věřitel nesmí požadovat náhradu nákladů za předčasné splacení, pokud předčasné splacení bylo provedeno:
Říkáte si, zda se vám vyplatí předčasně umořit úvěry i v případě, že by věřitel požadoval poplatek za předčasné splacení?
Pojďme si to ukázat na číslech.
Příklad:
Pokud budete splácet každý měsíc pouze měsíční splátku, celkem zaplatíte 237.871 Kč, tj. na úrocích 87.871 Kč.
Pokud byste hned od začátku platili o 1.000 Kč více každý měsíc, celkem zaplatíte 195.227 Kč, tj. na úrocích 45.227 Kč. Poplatek za předčasné splacení by činil 650 Kč a úvěr byste doplatili v 66. měsíci.
Vaše celková úspora by byla 41.994 Kč a skoro o 5 let kratší splácení.
Život bez úvěrů je mnohem lepší a přehlednější. Umožňuje vám totiž své peníze aktivně řídit a rozhodovat o tom, co s nimi chcete dosáhnout.
Pokud změníte přístup a zařadíte kapku plánování společně se šetřením, na tu dovolenou také budete moci odjet. Jen se na ni jednoduše připravíte dopředu.
Takže si teď v klidu sedněte a sepište si, co všechno během následujících 12 měsíců chcete zajistit. K tomu doplňte částku, kterou potřebujete mít připravenou, a počet měsíců, po které můžete šetřit. A pak si jednoduše dávejte poměrné částky do obálek.
Pokud byste přemýšleli nad tím, jak na dluhy, které již teď máte, tady na tomto odkazu jsem vám připravila jednoduchý excel, kde si vše můžete poznačit. Výpočty už se provedou samy.
NOVINKY
finanční specialistky
Nepravidelný 14 deník do vašeho e-mailu